21.12.2017 р. ІПС «ЛІГА:ЗАКОН»

Подання документів для розблокування РК на зменшення суми постачання

У грудні 2017 року під час повернення передоплати складено розрахунок коригування до податкової накладної, який покупець відправив на реєстрацію до ЄРПН, але його реєстрацію було зупинено й запропоновано подати документи для розблокування. Хто зі сторін має подавати такі документи: постачальник чи покупець?

 

Зупинення реєстрації податкових накладних і розрахунків коригування до них урегульовано п. 201.16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі – ПКУ) та наказом МФУ від 13.06.2017 р. № 567, яким затверджено Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, та Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Положеннями пп. 201.16.2 ПКУ передбачено, що платник ПДВ має право подати письмові пояснення та/або копії документів до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають після дати виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

За правилами, встановленими пп. 201.16.4 ПКУ, податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію якої/якого в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) було зупинено, реєструють у день настання однієї з таких подій:

а) ухвалено рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН;

б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.

Тобто у разі виникнення (збільшення) податкових зобов’язань подання документів здійснює постачальник, який спрямовував на реєстрацію податкову накладну або розрахунок коригування.

У наведеному випадку податкові зобов’язання постачальника не тільки не виникають, а, навпаки, зменшуються. Положеннями п. 201.16 ПКУ не конкретизовано, хто з платників ПДВ має подавати документи, щоб розрахунок коригування було зареєстровано в ЄРПН.

Нагадаємо, що відповідно до п. 192.1 ПКУ розрахунок коригування, створений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яку складено на отримувача – платника ПДВ, підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.

Згідно з п. 1201.1 ПКУ відповідальність за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних і розрахунків коригування застосовують до платника ПДВ, на якого відповідно до вимог ст. ст. 192 та 201 ПКУ покладено обов'язок щодо такої реєстрації.

Було б логічно припустити, що й документи для розблокування реєстрації розрахунку коригування, за яким сума постачання зменшується, мав би також подавати покупець. Проте в роз'ясненні з розділу 101.17 ресурсу ЗІР ДФСУ зазначено, що в разі зупинення реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування на зменшення податкових зобов'язань Повідомлення подає платник податків – продавець, зазначений у розрахунку коригування та податковій накладній, яку коригують.

Аналогічне роз'яснення надано й ДФСУ в листі від 06.09.2017 р. № 2723/99-99-07-05-01-18.

Отже, у разі отримання квитанції про зупинення реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної, який передбачає зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг, пояснення та/або копії документів, зазначені в пп. 201.16.1 ПКУ та наказі МФУ від 13.06.2017 р. № 567, згідно з роз'ясненням ДФСУ має подавати постачальник.


Олег Коваль,
Консалтингова компанія «ЕКСПЕРТ»


Опубліковано:
Інформаційно-правова пошукова система «ЛІГА:ЗАКОН»


*******

Усі права на цей матеріал належать Консалтинговій компанії «ЕКСПЕРТ». Будь-яке копіювання, передрук, поширення цілком або частково допускається винятково з письмового дозволу правовласника.